Statut Fundacji

Rozdział I: Postanowienia ogólne

§ 1. Fundacja nosi nazwę fundacja Constellation for Grow, została ustanowiona aktem notarialnym z dnia 4 czerwca 2020 roku, z woli fundatora indywidualnego – Doroty Kraszewskiej-Skoczkowskiej i działa na podstawie przepisów obowiązującej ustawy o fundacjach.

§ 2. Fundacja posiada osobowość prawną.

§ 3. Fundacja ustanowiona zostaje na czas nieokreślony.

§ 4. Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami zgodnie z prawem RP.

§ 5. Siedzibą Fundacji jest miasto stołeczne Warszawa.

§ 6. Fundacja używa okrągłej pieczęci z napisem w otoku wskazującym jej nazwę i siedzibę. Pieczęć może ponadto zawierać znak Fundacji.

§ 7. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

§ 8. Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.

 

Rozdział II: Cele, środki – zasady działania.

§ 1. Celem Fundacji jest:

1. promowanie dialogu międzykulturowego, polityki różnorodności, wymiany doświadczeń kulturowych, gospodarczych i turystycznych oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego
2. międzynarodowa popularyzacja i integracja zasobów gospodarczych, kulturalnych i turystycznych w kontekście ich indywidualnego dorobku narodowego.
3. analiza niekorzystnych zjawisk społecznych, zakresu ich występowania, wypracowanie programów zmierzających do ich usuwania, w zakresie integracji międzykulturowej i gospodarczej
4. działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych opartych na współpracy z osobami fizycznymi i prawnymi
5. pomoc krajowym podmiotom gospodarczym i przedsiębiorstwom zagranicznym w nawiązywaniu współpracy gospodarczej.
6. szerzenie idei tolerancji i poszanowania praw człowieka. Każdy bowiem, bez względu na swoje pochodzenie, rasę, wyznanie czy poglądy, zasługuje na pełną akceptację w społeczeństwie i może być jego nieocenionym zasobem.
7. wspieranie imigrantek i imigrantów w rozwoju indywidualnym, aby mogli odnaleźć się w nowym środowisku i pokazać, że są częścią społeczeństwa polskiego. Wspieranie rozwoju systemu integracji społecznej w Polsce w tym integracji uchodźców i imigrantów
8. budowanie otwartego społeczeństwa poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej na temat kultury i tradycji innych państw i narodów. poprzez upowszechnianie wiedzy o krajach i kulturach świata, promocja i wspieranie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i dyskryminacji,
9. pomoc, integracja i aktywizacja obcokrajowców oraz Polaków i osób polskiego pochodzenia przebywających w Polsce lub planujących przyjazd do Polski oraz promocja udziału imigrantek i imigrantów w życiu publicznym
10. propagowanie nauczania i nauczanie języków obcych oraz języka polskiego.
11. przeciwdziałanie ubóstwu i nierównościom społecznym na świecie poprzez pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami Polski.
12. działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w Polsce i na świecie.
13. działalność w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, popieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i rekreacji oraz zdrowego trybu życia.
14. promocja i wspieranie wolontariatu oraz innych form zaangażowania społecznego,
15. pomoc prawna dla obcokrajowców
16. przeciwdziałanie patologiom społecznym
17. działalność charytatywna na rzecz osób potrzebujących
18. działalność wspomagająca technicznie, finansowo, szkoleniowo, informacyjnie podmiotów prowadzących działalność w sferze pożytku publicznego
19. działalność na rzecz rozwoju nauki, edukacji i wychowania

§ 2. Realizacja celów odbywać się będzie w szczególności poprzez:

1. pozyskiwanie środków finansowych,
2. ustanawianie stypendiów osobom uzdolnionym
3. organizowanie zawodowych kursów kwalifikacyjnych oraz prowadzenie szkół ułatwiających uzyskanie zawodu, który w dużym stopniu będzie gwarantował zatrudnienie w krajach europejskich.
4. organizowanie kursów i szkoleń językowych w oparciu o własną bazę szkolącą a także inne ośrodki w kraju i za granicą.
5. prowadzenie szkół integrujących społeczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej ze środowiskiem indyjskim.
6. prowadzenie centrów doskonalenia zawodowego oraz szkól i ośrodków szkolących kształcących przyszłych pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem.
7. pomoc prawna osobom fizycznym w rozpoczęciu pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
8. pomoc podmiotom gospodarczym i innym w poszukiwaniu kadry pracowników określonych zawodów dla ich potrzeb na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, Unii Europejskiej
9. pomoc prawna osobom fizycznym i prawnym w rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej.
10. skupianie wokół idei Fundacji ludzi w Polsce i poza jej granicami, w tym w szczególności młodzieży oraz przedstawicieli środowisk twórczych intelektualnych i naukowych.
11. współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, organizacjami pozarządowymi, a w szczególności stowarzyszeniami i fundacjami, oraz osobami fizycznymi, działającymi w zakresie objętym celem Fundacji.
12. tworzenie programów wizualnych z zakresu kultury i sztuki, mających na celu propagowanie kultury i sztuki indyjskiej
13. tworzenie programów radiowych, telewizyjnych, internetowych mających na celu propagowanie kultury i sztuki afrykańskiej.
14. tworzenie wystaw propagujących kulturę i sztukę indyjską
15. organizowanie oraz udział w zjazdach, sympozjach, kursach itp., spotkaniach naukowych i szkoleniowych na terenie kraju i za granicą.
16. organizowanie szkoleń, prelekcji z zakresu celów Fundacji.
17. prowadzenie integracji ze społecznością indyjską poprzez działanie na polu sportu, rekreacji, turystyki i wypoczynku.
18. upowszechnianie w internecie, w środkach masowego przekazu, w formie audycji radiowych lub telewizyjnych, filmów telewizyjnych, artykułów prasowych oraz reportaży, wywiadów w prasie, radio i telewizji, i za pomocą wydawnictw wiedzy w zakresie objętym celami Fundacji.
19. prowadzenie własnej działalności wydawniczej w zakresie wydawania książek, czasopism i gazet
20. prowadzenie działalności reklamowo-marketingowej.
21. propagowanie i popularyzacja celów Fundacji na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami

 

Rozdział III Majątek i źródła finansowania Fundacji

§1. Źródłami finansowania Fundacji są między innymi:

1. dochody z majątku Fundacji,
2. darowizny, spadki i zapisy,
3. dochody ze zbiórek i imprez publicznych,
4. dochody z majątku nieruchomego i ruchomego,
5. dochody ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i inwestycjach kapitałowych,
6. dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
7. dochodów z działalności gospodarczej,
8. dochody z odpisów od podatku przekazywanych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie
9. inne źródła.

§2. Zarząd Fundacji może nie przyjąć środków przekazanych przez ofiarodawcę, jeśli uzna, że środki te pochodzą z nielegalnych źródeł lub uzna, że przyjęcie ich będzie miało negatywny skutek dla dobrego imienia Fundacji. W takich wypadkach Fundacja zwraca ofiarodawcy przekazane przez niego środki.

§ 3. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie dla realizacji celów statutowych.

§ 4. Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji może być:

a) Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach (PKD 47.89.Z)
b) Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z)
c) Wydawanie książek (PKD 58.11.Z)
d) Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków (PKD 58.14.Z)
e) Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (PKD 59.11.Z)
f) Działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z)
g) Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (PKD 70.20.Z)
h) Działalność agencji reklamowych (PKD 73.11.Z)
i) Badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73.20.Z)
j) Pozaszkolne formy edukacji artystycznej (PKD 85.52.Z)

§ 5. Gospodarka finansowa prowadzona jest według przepisów finansowych i administracyjnych dla danego typu działalności oraz zasad ustalonych w regulaminie, w którym w szczególności będą określone zasady podziału dochodu z działalności gospodarczej na fundusze, rodzaje funduszy i zasady ich tworzenia oraz wykorzystywania.

§ 6. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 3.000,00 złotych wniesiony gotówką przez fundatora oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działalności.

 

Rozdział IV Organy Fundacji

§ 1. Organami Fundacji są Rada Fundacji, Zarząd.

§ 2. Rada Fundacji.

1. Rada jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.
2. Rada składa się z 3 do 6 członków i jest wybierana na dwuletnią kadencję. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
3. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundatorka. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady.
5. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:

a) dobrowolnego ustąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady,
b) utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
c) odwołania, o którym mowa w punkcie 4. niniejszego paragrafu,
d) śmierci członka.

6. Nie można łączyć członkostwa w Radzie z członkostwem w Zarządzie.

7. Do zadań Rady Fundacji należy:

a) wytyczanie długofalowych kierunków działalności Fundacji,
b) nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji, w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji,
c) zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności oraz udzielanie Zarządowi absolutorium,
d) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu,
e) podejmowanie decyzji o zmianie statutu Fundacji,
f) podejmowanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub o likwidacji Fundacji,

10. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
11. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie.
12. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał –większością 3/4 głosów, przy obecności co najmniej połowy swoich członków, jeśli dalsze postanowienia nie stanowią inaczej. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
13. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze, z inicjatywy Zarządu bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego Rady lub przynajmniej dwóch jej członków.
14. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.
15. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje jednym głosem.
16. Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący lub członek Rady przez niego wskazany.
17. Członkowie Rady mogą otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie funkcji w Radzie. Wynagrodzenie członków Rady określa Zarząd.

§ 3. Zarząd Fundacji

1. Zarząd Fundacji składa się z jednej do trzech osób.
2. Członkostwo Fundatora w Zarządzie Fundacji wygasa jedynie w przypadku śmierci lub złożenia przez nich rezygnacji. Upływ kadencji Zarządu Fundacji nie ma wpływu na członkostwo Fundatorów w Zarządzie Fundacji. Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundatorka. Kolejni członkowie zarządu są wybierani przez Radę.
3. Członkowie Zarządu są powoływani na okres 3 lat.
4. Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednaj niż raz na kwartał. Zarząd spośród swoich członków wybiera Prezesa Zarządu.
5. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu. Każdy z członków Zarządu dysponuje jednym głosem

6. Do podstawowych zadań Zarządu Fundacji należy:

a) kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
b) reprezentowanie Fundacji wobec osób trzecich,
c) sprawowanie pieczy nad majątkiem Fundacji,
d) opracowywanie rocznych planów działalności Fundacji,
e) podejmowanie decyzji w sprawach kadrowych i płacowych,
f) opracowywanie regulaminów i innych aktów prawnych Fundacji.
g) podejmowanie decyzji we wszystkich innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.

7. Członkostwo Członka Zarządu wygasa w przypadku:

a. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Rady Fundacji,
b. utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
c. śmierci członka Zarządu,
d. odwołania przez Radę Fundacji.

8. Odwołanie Członka Zarządu następuje w przypadku:

a. choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
b. nienależytego wypełniania funkcji Członka Zarządu
c. istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu,
d. zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej,.

9. Rada Fundacji może powierzyć poszczególnym Członkom Zarządu określone obowiązki wynikające z niniejszego Statutu.
10. Obsługa techniczna i prawna Fundacji może być wykonywana przez Biuro Fundacji, które będzie podporządkowane Prezesowi Zarządu
11. Zarząd tworzy i określa zasady działania Biura Zarządu.
11. Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy. Wynagrodzenie członków Zarządu określa Rada.
12. Warunki pracy i płacy pracowników Biura Fundacji określa Zarząd.

 

Rozdział V Sposób reprezentacji oraz zaciągania zobowiązań majątkowych

1. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest każdy z członków Zarządu.

 

Rozdział VI Postanowienia końcowe

1. Zmiana Statutu Fundacji wymaga uchwały Rady Fundacji podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy Członków Rady Fundacji.
2. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celu, dla którego została ustanowiona lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku Fundacji.
3. Likwidacja Fundacji zastępuje na mocy uchwały Rady Fundacji podjętej w obecności co najmniej połowy członków Rady Fundacji, większością 3/4 głosów.
Zabrania się:

l. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
2. Przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
3. Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystywanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.